„Dzień liczby Pi w AGH – poznaj Nauki Ścisłe”

W dniu 15 marca 2024 r. w Auli Centrum Dydaktyki AGH odbył się „Dzień liczby Pi w AGH – poznaj Nauki Ścisłe”.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Centrum Rekrutacji AGH, Wydział Matematyki Stosowanej AGH, Wydział Energetyki i Paliw AGH, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH oraz Fundację im. Profesora Kazimierza Bartla.

Tegoroczny Dzień Liczy Pi stał się okazją do nauki poprzez zabawę, przygotowane w 2 turach pokazy były doskonałą okazją do uświadomienia uczestnikom,  że stosunek obwodu koła do jego średnicy ma znaczenie nie tylko w matematyce, ale odgrywa dużą rolę w innych dziedzinach nauki.

Podczas trwającego dwie godziny pokazu uczniowie, przenieśli się w fascynujący świat nauk ścisłych. Przewodnikiem po tej niezwykłej podróży został ich rówieśnik – Borys Kania, który zgłębiał tajemnice najbardziej znanej stałej matematycznej.

Na początku pokazu dr Michał Góra z Wydziału  Matematyki Stosowanej zaprezentował kilka ciekawostek dotyczących liczby Pi, nazywanej również Stałą Archimedesa oraz Ludolfiną. Podczas fascynującego wykładu uczestnicy mogli poznać definicję oraz codzienne zastosowanie figur o stałej szerokości. Na podstawie trójkątów Reuleaux prowadzący udowodnił uczestnikom, że ze względu na stałą szerokość wielokąty można wykorzystać np. jako “koła” rowerowe.

Następnie procesy zachodzące w świecie chemii uczestnikom pokazów pomagali zrozumieć dr inż. Juliusz Leszczyński z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki oraz dr inż. Grzegorz Jodłowski z Wydziału Energetyki i Paliw. Prezentując eksperymenty chemiczne, wykorzystując gwałtowne reakcje, mieszając substancje, wspólnie z uczestnikami pokazów odnaleźli odpowiedź na pytanie jak chemik tworzy barwy?

Na zakończenie obchodów Dnia Liczby Pi w AGH związek Liczby Pi z fizyką zaprezentował mgr inż. Michał Kud z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Ludolfina związana jest z okręgiem i kołem, kształty te od dawna służą człowiekowi do upłynnienia ruchu. Obserwując zaprezentowane doświadczenia, uczestnicy mogli sprawdzić, czy kula, rura i walec staczają się tak samo szybko, zaobserwować wyścig kul, zbadać jak wyeliminować tarcie, które przeszkadza w ruchu i sprawdzić, czy na pewno najkrótsza droga zawsze jest najszybsza.

Dzięki uczestnictwu w obchodach święta liczby Pi uczniowie mogli przekonać się, że nauka może być poważna, ale również zabawna. Nauki ścisłe, choć czasami trudne i wymagające, są również ekscytujące i inspirujące do dalszych poszukiwań.

Podczas wydarzenia blisko 1000 osób przekonało się, że liczba Pi ma ogromne znaczenie dla naszego świata. Każdy z pokazów zakończył się spektakularnym wybuchem powstałym w wyniku zderzenia temperatury gorącej wody i ciekłego azotu. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe gadżety z logo AGH.